INS - Péče o potkana po operaci

Péče o potkana po operaci

(4. února 2016)


Na naší klinice jsou potkani poměrně častým pacientem. Bohužel velké procento ošetření se týká novotvarů, které vyžadují chirurgické řešení.
Rádi bychom Vám nabídli možnost, připravit se na poopeční péči v klidu a s předstihem.

1. Límec
Potkani si ránu velmi rádi ošetřují a párají. Je tedy vhodné si nachystat límec. Nenasazujeme ho paušálně každému operovanému pacientovi, ale spíše dle zkušeností majitele a chování zvířete po zákroku.
Zde najdete vzor límce v reálné velikosti:
Jako materiál doporučuji průhledné plastové desky. Límec se pak dá dobře čistit, neničí se a pacient se může rozhlížet po okolí. Okraj límce přiléhající ke krku oblepujeme 2 vrstvami izolepy, aby ostrý okraj nezraňoval přilehlou kůži. Límec nasadíme a překrývající se okraje prošijeme na 2 místech sešívačkou.
Někteří chovatelé používají různé typy bandáží. Jejich návod naleznete na mnoha stránkách zkušených potkanářů.
Šablonu správného límce ve skutečné velikosti naleznete zde.

2. Ubikace
Potkánkovi je vhodné připravit doma čistou klec či box. Jako podestýlku doporučujeme natrhanou buničitou vatu (papírové kuchyňské utěrky, toaletní papír) nebo čisté hadry. Nepoužíváme žádná prašná steliva či hobliny, které by se mohly lepit na operační ránu.
Bezprostředně po operaci doporučujeme, aby byl pacient v ubikaci sám. Pokud má majitel dojem, že zvířátko na samotce strádá, je možné ho pod bedlivou kontrolou pustit k původní smečce. Pokud by ale zdravá zvířata byla agresivní, nepouštěla pacienta k jídlu či mu ošetřovala ránu, je třeba obnovit samotku. Variantou jsou také 2 klece v těsné blízkosti, kdy zvířátka mohou komunikovat, ale neublíží si.

3. Léky
Všem potkánkům, kteří na naší klinice podstupují chirurgický zákrok dáváme před operací injekci analgetik – léků proti bolesti, které účinkují 24hodin. Na další 3dny obvykle majitele vybavíme sirupem s obdobným účinkem, který dává potkánkovi 1x denně přímo do tlamičky nebo nějaké dobroty (nejčastěji se osvědčil jogurt).

Obr. č.1 - vhodný límec - dosahuje až na špičku nosu

Obr. č. 2 - nevhodný - příliš krátký límec


Autor:
MVDr. Pavla Holá
Veterinární klinika Poděbradská
Poděbradská 63a/1079, 19800 Praha 9
tel. 284810471, GSM +420 730 173 769
e-mail: klinika@veterinapodebradska.cz,
www.veterinapodebradska.cz
www.facebook.com/veterinapodebradska

 

Článek ev.  foto je možno přejímat, kopírovat, rozšiřovat a tisknout pouze s písemným souhlasem autora.

 

 

 

Zpět do odborných článků a instrukcí

Veterinární klinika Poděbradská

VETERINÁRNÍ KLINIKA ZABÝVAJÍCÍ SE ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKOU PSŮ, KOČEK,

DROBNÝCH DOMÁCÍCH SAVCŮ A EXOTŮ.

JSME PŘIPRAVENI VÁM POMOCI.