INS - Jak přežít silvestrovské veselí

Jak přežít silvestrovské veselí.

(listopad 2012)

 

Stejně jako my lidé, i psi mají různé strašáky, kterých se bojí a vyvolávají u nich strach, úzkost a paniku. Někteří psi se bojí nadměrného hluku, bouřky, jiní aut či davu lidí, někteří se bojí vody a spousta z nich brzdí už na rohu ulice, kde se nachází veterinární ordinace, kam občas každý majitel přece jen „zabloudí“.  Každý pes také reaguje na takovou situaci různě – od zalézání do koutů, klepání se až po zběsilou paniku a štěkání a vytí.

S blížícím se koncem roku vzrůstají obavy majitelů psů, jak jejich chlupatý kamarád přečká silvestrovské veselí v podobě hluku z různých dělobuchů, petard a ohňostrojů. Generálku si obvykle odbydou už na Mikuláše a podle toho, jak pes na nenadálý hluk reaguje, utíkají majitelé k veterináři, aby jim poradil něco účinného, aby přečkali Silvestra.

Pokud se jedná o štěně či mladého psa, který ještě nemá negativní zkušenost, je zde velmi důležitá reakce majitele. Venku se začne ozývat hluk, pes zpozorní a obrací se na majitele, co ten na to. Pokud páníček zachová klid a chová se jako že se nic neděje, je to i pro psa signálem, že o nic nejde, nehrozí nebezpečí a často se uklidní sám od sebe. Pokud majitel okamžitě začne psa chlácholit, dá mu tím najevo, že se je čeho bát a že se něco děje. Pes vycítí nejistotu a může začít panikařit. To je zvláště venku velmi nebezpečné, protože pes v panice může vběhnout do silnice přímo pod kola projíždějícího automobilu nebo se prostě bezhlavě rozeběhne a najednou zjistí, že je někde, kde to nezná a páníček nikde. Pokud víme,  že náš pes rachejtle nezvládá, je lepší ho venčit na vodítku – je to pro něj rozhodně bezpečnější.

Jiná je situace u psů, kteří už mají nějaké špatné návyky, negativní zkušenost a ani ledový klid jejich lidského parťáka jim jistotu nevrací. Pak je třeba dělat vše pro to, abychom minimalizovali stres, který to u psa vyvolává.  Někdy ho stačí jen chlácholit a mluvit na něj, pustit mu nahlas televizi či rádio nebo třeba vodu ve sprše – zkrátka se snažit přehlučit venkovní rachot. Také se můžeme pokusit upoutat jeho pozornost hrou či pamlsky.  Pokud nic z toho nezabírá, je možné využít některý ze zklidňujících až sedativních přípravků, které jsou na trhu. Vždy po poradě s veterinárním lékařem a přesně podle jeho instrukcí. Kromě klasických sedativ máme na výběr velké množství prostředků, které jsou na přírodní bázi a mezi chovateli jsou proto velmi oblíbené. Je zapotřebí vyzkoušet, který preparát je pro vašeho  psa ten nejvhodnější, protože každé zvíře je individuum a nemusí na každého fungovat to stejné. Jako pokusné období můžeme brát letní bouřky nebo už zmiňovaného Mikuláše. Pokud necháme vše až na poslední chvíli a na Silvestra odpoledne rychle sháníme něco proti strachu z ohňostroje, může se stát, že přípravek nebude optimálně fungovat a vy i váš chlupáč strávíte večer  ve stresu. Některé z přípravků vyžadují podávání už několik dní před plánovanou expozicí stresové situaci.
 

Mezi velmi oblíbené preparáty patří ALAVIS™ Calming. Ten obsahuje thiamin (vitamin B1), který působí na centrální nervovou soustavu a navozuje zklidnění a zmírnění úzkosti. Dále je zde obsažen komplex kolostra, který má zklidňující účinky a aminokyselina L-theanin, která navozuje stav relaxace. Jedná se o ochucené tablety, které jsou psy velmi dobře přijímány a jejich podání se doporučuje ½ - 1 hodinu před očekávaným stresem. Další z preparátů, který taktéž obsahuje výše zmíněnou aminokyselinu je Relaxis. Výhodou těchto preparátů je rychlý nástup účinku, při déle trvajícím stresu je možné za několik hodin dávku přípravku opakovat, bez jakýchkoli vedlejších účinků.
 

Další z preparátů je jedinečný svým složením. Zylkéne® obsahuje přírodní extrakt α-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny kaseinu z odstředěného mléka a má uklidňující účinky. K docílení optimálního účinku se doporučuje začít podávat preparát 1-2 dny před očekávanou stresovou událostí.
 

Pro dlouhodobější užívání je vhodný také ALAVIS™ Relax . Ten obsahuje Lactium®  což je mléčný hydrolyzovaný protein, který obsahuje bioaktivní alfa S1 dekapeptid, který je organismem velmi dobře přijímán. Lactium® reguluje sekreci stresových hormonů, čímž působí na zklidnění psů při stresových situacích, snižuje pocity úzkosti a zlepšuje odolnost proti stresu bez vedlejších účinků jako je ospalost, apatie či letargie. S podáváním přípravku je vhodné začít 2-3dny před očekávaným stresem.

Dalším z oblíbený přípravků je Serene-UM. Obsahuje L-tryptofan, což je  esenciální aminokyselina a prekursor serotoninu, neurohormonu, jehož nedostatek je prvotní příčinou úzkostí a depresí, změn chování, špatných nálad, poruch usínání. Serotonin podporuje přirozený pocit spokojenosti a radosti. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, taurin, vitamin E a selen. Podání je vhodné zahájit 3-4 dny před plánovanou stresovou situací.

Použití většiny výše uvedených přípravků je širší, doporučují se např. i před transportem, výstavou či závody, aby se psík cítil v pohodě. Je třeba vyzkoušet, zda právě váš pes bude na , takovýto preparát dobře reagovat a nebude na Silvestra třeba klasických sedativ. Výhodou přírodních preparátů je to, že nezpůsobují sedaci či ospalost a je možné je proto bezpečně použít i u psů, kteří jsou trvale venku na zahradě či v kotci.
 

Další preparát, který je možné použít je Aromapet® – plastová známka obsahující vonné látky extrahované z rostlin a fungující tedy na principu aromaterapie, která je u lidí široce využívaná. Plastová známka se umístí psovi na obojek a během 4 týdnů se z ní pozvolna uvolňují éterické látky. Relaxační známka pro psy obsahuje olej levandule, majoránky zahradní, bazalky a sevillského pomerančovníku,které psa zklidňují a uvolňují. Pro dosažení optimálního účinku musí být přívěšek nosen na krku nepřetržitě.
 

Dalším přípravkem, o kterém bych se ráda zmínila jsou feromony pod obchodním názvem D.A.P. ® Jedná se o produkt, který imituje vlastnosti přirozeného „dog appeasing feromonu“, psího uklidňujícího feromonu, který vylučují kojící feny. Název D.A.P. ® se vztahuje na tuto funkci, tedy feromon zabezpečující pocit jistoty, bezpečí a klidu. Účinná látka přípravku je striktně druhově specifická, což znamená, že nemá žádný vliv na jiné druhy zvířat a na člověka a může být tedy používaná bez obav v místnostech, kde se vyskytují jiné druhy zvířat a člověk. K dosažení optimálních výsledků doporučuje výrobce vložit DAP difuzér do elektrické zásuvky do místnosti, ve které se pes nejvíce vyskytuje 2 týdny před Silvestrem. Dalším přípravkem s obsahem feromonů může být také zklidňující obojek, který pes nosí trvale na krku. Výhodou oproti odpařovači je, že účinek není vázán na konkrétní místnost, ale funguje i venku.

Někteří chovatelé mají také dobré zkušenosti s homeopatií nebo použitím Bachových květových esencí (tzv. Bachovy kapky).
 

Z klasických sedativ je za poslední roky určitě nejpoužívanější acepromazin (ve specialitě Sedalin®).  K dostání je ve formě gelu a to pouze ve veterinárních ordinacích. Dávkování je v určitém rozmezí, takže je zapotřebí vyzkoušet, jaká dávka je pro vašeho chlupáče optimální. Začíná se vždy na dávce nejnižší – někteří psi na ni nezareagují vůbec, jiní jsou pěkně vláční a utlumení a na podněty z venku nijak zvlášť nereagují a to je to, čeho chceme docílit. Je proto vhodné třeba právě na Mikuláše, kdy není řádění tak intenzivní, vyzkoušet, jaká dávka je pro vašeho psíka ta pravá a na Silvestra už máte jasno, kdy a v jaké dávce Sedalin® podat. Při jeho použití je nutné dodržovat určitá opatření jako je např. hladovka, aby nedošlo k případnému vdechnutí zvratků a dále ponechat psíka na teplém pelíšku, aby během sedace nedošlo k podchlazení. Pokud chcete použít Sedalin®, musí být váš chlupáč zdravý, nesmí trpět epilepsií a použití musí být schváleno ošetřujícím veterinárním lékařem, který také předepíše adekvátní dávku. Pokud toto vše dodržíte, je použití Sedalinu® bezpečné.
 

Takže pokud máte doma bojácného psa, není čeho se bát ani na Silvestra. Pokud zvolíte správný přípravek, vy i váš chlupáč si můžete užívat pohodový příchod nového roku. O tom, co je pro vašeho psa vhodné se poraďte se svým veterinářem a vyzkoušejte přípravek ještě před Silvestrem, ať víte, co očekávat a zda to bude fungovat.
 

Autor:
MVDr. Jana Blažková
Veterinární klinika Poděbradská
Poděbradská 63a/1079, 19800 Praha 9
tel. 284810471, GSM +420 730 173 769
e-mail: klinika@veterinapodebradska.cz
www.veterinapodebradska.cz
www.facebook.com/veterinapodebradska
 

Článek ev.  foto je možno přejímat, kopírovat, rozšiřovat a tisknout pouze s písemným souhlasem autora.

Zpět do odborných článků a instrukcí

Veterinární klinika Poděbradská

VETERINÁRNÍ KLINIKA ZABÝVAJÍCÍ SE ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKOU PSŮ, KOČEK,

DROBNÝCH DOMÁCÍCH SAVCŮ A EXOTŮ.

JSME PŘIPRAVENI VÁM POMOCI.