ORT - Poruchy růstu předloktí

Poruchy růstu předloktí

(29.října 2014)
 

Kulhání na přední končetiny u rostoucích psů může mít mnoho příčin. Jednou z nich je nestejnoměrný růst kosti loketní a vřetenní.

Pro pochopení problému je třeba mít základní anatomickou představu o předloktí psa (obr. 1). Kostní podklad předloktí je stejně jako u člověka tvořen dvěma kostmi - kostí loketní a vřetenní. Kost vřetenní je silnější a je hlavní oporou končetiny. Na spodním konci je posunuta na vnitřní stranu a opírá se velkou plochou o kosti zápěstí. Na horním konci se o ni opírá kost pažní a ještě s kostí loketní tvoří složitý kloub - loket. Loketní kost na horním konci vytváří obloukovitý zářez, do kterého zapadá kost pažní. Kost loketní je na horním konci proti kosti vřetenní posunuta dozadu a na spodním na vnější stranu.
 

obr. č. 1

Během růstu se kosti prodlužují, ale ne v celé své délce. Rostou jen z tzv. růstových plotének na obou koncích. Zatímco vřetenní kost roste podobnou rychlostí z obou růstových plotének, kost loketní roste hlavně z růstové ploténky spodní, a to asi z 80 %.

Pokud dojde v některé růstové ploténce, nebo jenom v její části ke zpomalení růstu, nebo jeho zastavení, projeví se to na jedné, nebo obou kostech, případně na kloubech na jejich koncích, tedy lokti nebo zápěstí. Nejčastějším důvodem zpomalení růstu je poškození růstové zóny traumatem přičemž nemusí jít o zjevný úraz. Často jsou příčinou opakovaná drobná traumata při přetěžování končetiny nadměrnou hmotností nebo nepřiměřeným pohybem. Dalšími možnými příčinami jsou problémy ve výživě psa či postižení dědičné.

Následky nerovnoměrného růstu kostí se projeví podle toho, která růstová ploténka je postižena. Nejčastější a nejvíce se projevující je poškození spodní růstové zóny kosti loketní. Je to proto, že je zde nejrychlejší růst ze všech čtyř růstových zón obou kostí, takže jeho zastavení má nejviditelnější následky. Kost loketní, ležící na vnější straně, se v růstu zpomalí, až zastaví a kost vřetenní roste normální rychlostí. Začne tím tlačit shora na vnitřní část zápěstí a tím vyrotuje tlapku vnějším směrem a sama se začne prohýbat. Čím je kost kratší, tím méně se může prohnout a o to více vyrotuje tlapu ven. Na horním konci je potom delší vřetenní kostí vytlačována kost pažní z kloubu s kostí loketní, což vede k výraznému dráždění v lokti a jeho trvalému poškození zánětem a artrózou.

O tom, jak jsou následky výrazné, rozhoduje věk psa v době poškození a uzávěru růstové zóny. Nejrychleji rostou psi mezi třetím a šestým měsícem. Čím je pes menší, tím dříve dorůstá definitivní velikosti.

Diagnóza je celkem jednoduchá. Na rentgenu se dá spolehlivě zjistit tvar obou kostí i případná nesourodost v loketním kloubu a zápěstí. Dalším typickým znakem je, že se během růstu případné prohnutí kostí a rotace tlapy zvýrazňují. Většinou následuje kulhání, i když ani to není pravidlem. Vně vyrotované přední tlapky a pokřivené kosti předloktí má i mnoho plemen, člověkem k tomu záměrně vyšlechtěných, jako jezevčíci nebo baseti, a kulhat proto nemusí.

Vzhledem k čistě mechanickému základu problému je řešení vždy chirurgické a konzervativní léčba nevede k výraznému úspěchu. Výsledek chirurgického zákroku záleží hodně na stádiu deformace končetiny a na věku, ve kterém se provádí. Když je problém zachycen včas, končetina ještě intenzivně roste a nejsou vyvinuty žádné druhotné změny v lokti, je zákrok jednoduchý a výsledek velmi dobrý. Postup v tomto případě spočívá v odstranění napětí loketní kosti tím, že se jednoduše přetne většinou ve spodní třetině a jeden až dva centimetry se odstraní. Do místa chybějící kosti se vmezeří kousek tukové tkáně z jiné části pacienta, aby kost nemohla příliš rychle srůstat. Tím se odstraní nejen napětí loketní kosti, ale i tlak kosti vřetenní na zápěstí, a pokud roste pes ještě dostatečně dlouho, deformace se může částečně srovnat. Většinou není ani nutná žádná dlouhodobá fixace končetiny po dobu zahojení a srůstu kosti loketní a postačí restrikce pohybu na vodítku.

Složitější je zákrok u psa, který už ukončil růst, nebo když došlo k posunu kostí v lokti a po delší době i k artrotickým změnám. V této situaci je třeba přetnout i kost vřetenní, provést korekci do pozice co nejbližší ke stavu zdravé končetiny a kost vřetenní zafixovat kovovou destičkou se šrouby nebo vnějším fixátorem s dráty. Poté následuje standardní hojení jako u zlomené nohy po několik týdnů. Výsledek může být uspokojivý pouze v případě, že není artroticky změněn loket. Pokud ano, je už samotné chirurgické řešení nedostatečné a musí se kombinovat s konzervativní léčbou například protizánětlivými léky.

Z výše uvedeného je zřejmé, že je třeba problém řešit včas a pokud již začíná rostoucí pes kulhat, není dobré začínat pouze s konzervativní léčbou. Na druhou stranu dospělý pes s ukončeným růstem, který již má vytočenou tlapu a přitom nekulhá, se řešit chirurgicky nemusí, protože operace by měla spíš estetický efekt a ne zdravotní přínos pro pacienta.

obr. č. 2 a  3  
Vřetenní kost prohnutá v důsledku nerovnoměrného kostí předloktí, navíc komplikovaná následnou frakturou nad růstovou zónou.
                                   

 

Autor:
MVDr. Jan Jíša
Veterinární klinika Poděbradská
Poděbradská 63a/1079, 19800 Praha 9
tel. 284810471, GSM +420 730 173 769
e-mail: klinika@veterinapodebradska.cz
www.veterinapodebradska.cz
www.facebook.com/veterinapodebradska
 

Článek ev.  foto je možno přejímat, kopírovat, rozšiřovat a tisknout pouze s písemným souhlasem autora.

 

Zpět do odborných článků a instrukcí

Veterinární klinika Poděbradská

VETERINÁRNÍ KLINIKA ZABÝVAJÍCÍ SE ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKOU PSŮ, KOČEK
A DROBNÝCH DOMÁCÍCH SAVCŮ. JSME PŘIPRAVENI VÁM POMOCI.
VETERINÁRNÍ POHOTOVOST VŠEDNÍ DNY DO 22:00, V SOBOTU NEDĚLI A VE SVÁTEK
OD 8:00 DO 22:00.