MAS - Insulinom u fretky

Inzulinom u fretky

(6.prosince 2014)

Inzulinom patří mezi nejčastější onemocnění fretek. Postihuje hlavně starší jedince, ve věku 3-9 let. Jedná se o nádorové bujení tzv. beta buněk slinivky břišní. Tyto buňky produkují inzulín – hormon odpovědný za udržování optimální hladiny glukózy v krvi. Pacient s inzulinomem má inzulínu přebytek a následně trpí nedostatkem krevního cukru – hypoglykémií. Ta může mít život ohrožující následky.

Klinické příznaky inzulinomu odpovídají nízké hladině krevní glukózy a zahrnují malátnost, slabost až ochrnutí pánevních končetin, slinění či žaludeční nevolnost (často si při ní fretka šahá do tlamičky, jako kdyby tam měla něco zaseklého). V extrémních případech dochází ke křečím nebo bezvědomí. Dlouhodobě zvířata hubnou. Příznaky se mohou objevovat jen nárazově - často při hladovění, stresu či po větší fyzické zátěži.

Diagnostika inzulinomu není složitá. Rozhodující je glykémie tj. hladina glukózy v krvi, která by měla být nad 3 mmol/l.  Při preventivních měřeních necháváme fretku 4 hodiny vylačnit doma v přítomnosti majitele. U zvířat s občasnými klinickými příznaky měříme bez přípravy a v případě pochybností hladovku absolvují během hospitalizace, aby bylo možné fretce pomoci bezprostředně při zhoršení stavu. Na naší klinice odebíráme nepatrný vzorek krev z přední končetiny. Na odběr není potřeba fretku sedovat či dokonce uspávat. Výsledky známe během několika vteřin. Pro definitivní určení diagnózy je vhodné vyloučit jiné příčiny hypoglykémie, případně nechat vyšetřit hladinu inzulínu.

Jedinou možnou prevencí inzulinomu jsou pravidelná vyšetření glykémie, nejlépe dvakrát ročně u fretek nad 4 roky věku (obr. č. 1)

Léčba akutních pacientů s inzulinomem zahrnuje nitrožilní aplikace roztoku glukózy, léky proti křečím a podobně. V domácích podmínkách doporučujeme při sebemenším podezření na hypoglykémii potření dásní medem, roztokem Glukopuru nebo pastou Calo-pet s následným nakrmením a návštěvou veterinárního lékaře.

Léčbu stabilizovaných fretek s inzulinomem rozdělujeme na chirurgickou a konzervativní tj. s pomocí léků. Chirurgická léčba spočívá v odstranění samotného novotvaru či postižené části slinivky. Na naší klinice provádíme tyto operace v inhalační anestezii. Před zákrokem je třeba majitele upozornit na to, že novotvar může být pouhým okem neviditelný nebo se může vyskytovat na takové části slinivky, kterou nelze odstranit. Ani odstranění novotvaru není zárukou úplného uzdravení. V řádu týdnů či měsíců po chirurgickém zákroku může dojít k rozvoji dalších ložisek a k znovuobjevení příznaků. Po operaci je vhodné ponechat fretku několik hodin na hospitalizaci. Během této doby jsou opakovaně měřeny hladiny krevní glukózy a podávána výživa a léky dle aktuálního stavu pacienta. Po propuštění fretky do domácího léčení doporučujeme opakované měření hladiny glukózy dle individuálního vývoje situace.

Konzervativní terapii doporučujeme u starších zvířat či fretek s inoperabilním novotvarem. Spočívá v pravidelném, doživotním podávání tablet prednisonu, případně v kombinaci s diazoxidem,dle instrukcí veterinárního lékaře. Preparát s obsahem léku diazoxid je třeba objednat ze zahraničí a jeho objednávku lze zprostředkovat na naší klinice.

Fretky s inzulinomem potřebují zvláštní krmný režim. Musí mít stálý přístup ke kvalitním fretčímu krmení. Důležitý je obsah bílkovin v krmné dávce. Sladkosti na fretčí talíř nepatří ani u zvířat s inzulinomem! Pokud je nemocná fretka delší dobu sama doma, je vhodné jí dát do pití Glukopur, který jí dodá potřebný cukr i kdyby sama nejedla. Tuto variantu je vhodné předem pod kontrolou majitele vyzkoušet.


Naši pacienti s inzulinomem:

Fretka A, samec, věk 4 roky
Příznaky pozorované majitelem: slabá, ospalá, padá na bok.
Klinické vyšetření neodhalilo žádné další změny zdravotního stavu. Glykémie byla 2,0 mmol/l. Fretce byla opakovaně podán nitrožilně roztok glukózy.  Majitelé se rozhodli pro operaci v nejbližších dnech. Během chirurgického zákroku byl na povrchu slinivky břišní odstraněn novotvar průměru cca 3mm (obr. č. 2 - insulinom je označen zeenou šipkou). Hodnoty glykémie v den operace shrnuje tabulka. Pět měsíců po operacifretka dochází na opakované kontroly a její hladiny krevního cukru jsou dlouhodobě v normě.

Doba    Glykémie  (mmol/l)
Před operací    1,6
Bezprostředně po operaci    4
1 hodinu po operaci    8,1
24 hodin po operaci    6,3

 








Fretka B, samec, věk 6 let
Příznaky pozorované majitelem:nadměrné slinění, záchvaty křečí, bezvědomí.
Fretka byla do ordinace přinesena bezvládná, ležící na boku s glykémie1,8 mmol/l. Okamžitě jsme jí podali nitrožilně glukózu a během několikahodinové hospitalizace opakovaně měřili hladinu krevní glukózy. Vzhledem k věku se majitelé rozhodli pro konzervativní terapii. První dávku prednisonu jsme podali ještě v ordinaci injekčně a na doma jsme stanovili minimální dávky tablet dle doporučovaného rozmezí. Fretka je v naší péči téměř rok. Původní dávku prednison nebylo třeba navyšovat. Hladiny glukózy se drží v optimálním rozmezí a majitelka uvádí „ Fretka se tváří, že je úplně normální.“

Fretka C, samice, věk 6 let
Příznaky pozorované majitelem: Dlouhodobé hubnutí. Opakované záchvaty slabosti, křečí a slinění. Majitelé zvládali počáteční záchvatydoma dle instrukcí referující kliniky podáním roztoku Glukopuru.
Při prvním vyšetření, kdy byla fretka slabá s občasnými křečovitými záchvěvy. Glykémie byla naměřena 3,1 mmol/l. Po injekčním podání glukózy a odeznění příznaků si majitelé fretku odvezli domů. Při kontrolním vyšetření druhý den byla glykémie 2,8 mmol/l. Stres z přítomnosti v ordinaci a odběru zapříčinil slabost a tak byla opět podána nitrožilně glukóza a nasazen prednison v nejnižší možné dávce. Vzhledem k věku se majitelé rozhodli pro konzervativní terapii.Během kontrol bylo nutné opakovaně navýšit dávky prednisonu. Samotný prednison není u této fretky pro kontrolu hladina glykémie stoprocentní, ale podání jakýchkoliv léků je doma velmi obtížné a tak majitelé nevyužili nabídky diazoxidu. Fretka není doma nikdy sama a majitelé se naučili rozeznat známky přicházející hypoglykémie a podají fretce cukerný roztok nebo rozinky.

Fretka D, samice, věk 4roky
Majitel doma našel fretku ležící na boku v křečích. „Ještě ráno byla zcela bez problémů.“
Glykémie  při příjmu dosahovala 2,2 mmol/l. Po prvotní stabilizaci majitelé zvažovali několik dní operaci. V té době pozorovali opakovaně menší záchvaty a mírné nechutenství. Vše řešili doma. Během chirurgického zákroku jsme odstranili malou část slinivky spolu s 2 drobnými novotvary. Hladiny krevní glukózy se  bohužel nelepšila hodiny ani dny po operaci. Fretce byl nasazen prednison v základním dávkování. 3 měsíce po operaci a následovném nasazení léků jsou hladiny glykémie stabilní. Fretka má občas epizody mírného nechutenství, ale je bez záchvatů.

 

Slovníček medicínských pojmů:
Pankreas: žláza v dutině břišní produkující do střev trávící enzymy a do krevního oběhu inzulín.
Inzulín: hormon snižující hladinu glukózy v krvi.
Glukóza: Jednoduchý cukr nezbytný pro fungování lidského těla. Je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Pro některé lidské buňky např. pro buňky mozku je jediným zdrojem energie.
Glykémie: koncentrace glukózy v krvi.
Hypoglykémie: patologický pokles glykémie.

obr.1
file
obr. 2

file

Autor:
MVDr. Pavla Holá
Veterinární klinika Poděbradská
Poděbradská 63a/1079, 19800 Praha 9
tel. 284810471, GSM +420 730 173 769
e-mail: klinika@veterinapodebradska.cz,
www.veterinapodebradska.cz
www.facebook.com/veterinapodebradska
 

Článek ev.  foto je možno přejímat, kopírovat, rozšiřovat a tisknout pouze s písemným souhlasem autora.

 

 

Zpět do odborných článků a instrukcí

Veterinární klinika Poděbradská

VETERINÁRNÍ KLINIKA ZABÝVAJÍCÍ SE ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKOU PSŮ, KOČEK
A DROBNÝCH DOMÁCÍCH SAVCŮ. JSME PŘIPRAVENI VÁM POMOCI.
VETERINÁRNÍ POHOTOVOST VŠEDNÍ DNY DO 22:00, V SOBOTU NEDĚLI A VE SVÁTEK
OD 8:00 DO 22:00.